Kırklareli Merkez İlçe’ye bağlı, 2012 yılı nüfus sayımına göre 453 kişilik bir nüfusa sahip olan köy, Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1360’lı yıllarda bu bölgenin fethi sırasında alınarak Türklerin yerleştirildiği bir köydür. 

1877 – 78 yıllarındaki Osmanlı - Rus Savaşı sonrasında Bulgaristan Plevne’den, 1912-13 yıllarındaki Balkan Savaşı sonrasında Yunanistan Selanik ve Bulgaristan Ortaköy’den, 1945 yıllarında Bulgaristan Kırcaali’den ve Romanya Köstence’den gelen Türkler köye yerleştirilmiştir.   

Köyün adı; Türkler, Bulgarlar ve Rumların birlikte yaşadığı Osmanlı döneminde “Koyundere” olan köyün adı, köyün ortasında bulunan yatırdan dolayı Cumhuriyet döneminde “Koyunbaba” olarak değişmiştir.

Kırklareli Merkez, Eriklice, Kayalı, Dolhan, Paşayeri ve İnece ile sınırı bulunan köyün geçim kaynağını buğday, ayçiçeği, mısır ekimi ile hayvancılık oluşturur.

Köyün etrafında 4 değişik yerde bulunan mezarlıklardan köyün yerinin değiştiğini anlıyoruz. Köyün Batısında, 1850’li yıllarda yapılmış olması kuvvetle muhtemel bir Bulgar Kilisesi bulunmaktadır. Ayrıca köyde, içerisinde bulunan mermer bir kitabeden 1888 Miladi yılında yapıldığı anlaşılan “Koyunbaba Türbesi” yer almaktadır.

Komşu köylere asfalt yolla ulaşılabilmektedir.

NOT: Halk Kültürü Arş. Zekeriya Kurtulmuş tarafından 2013 yılında köy muhtarlığından derlenmiştir.  

Bölge Resimleri

Harita