Proje Hakkında

Sultanlar Yolu, 1529 yılı, 1. Viyana Seferi ve 1683 yılı, 2. Viyana seferleri menzillerini takip eden bir trekking yoludur.

Her ne kadar tarihi yolu takip etse de, modern zaman gezginlerinin ve doğa severlerin de ilgisini çekebilmek için çeşitli yerlerde ana yoldan ayrılıp doğal güzelliklerin içinde yürüyerek yolculuk etme zevkini doğa, kültür ve tarih sevenlere sunmaktadır.

Sultanlar Yolu, bir trekking yolu olarak, 2009 yılında Sedat Çakır tarafından tasarımlanmıştır ve 2010 yılında yolun Türkiye ayağı, uluslararası standartlara uygun olarak işaretlenmiştir.

İlk tasarımlarda Sultanlar Yolu Avusturya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye'yi kapsamaktadır. Gelecek yıllarda yolun genişlemesi ve dallara ayrılması düşünülmekte olsa da, ilk yıllarda tüm gayret, belirtilen 7 ülke üzerinde olacaktır.

Güzergâh

Avusturya

Viyana, Simmering, Schwechat, Trautmannsdorf an der Leitha, Bruck an der Leitha, Sommerein, Breitenbrunn, Purbach am Neusiedler See, Donnerskirchen, Oggau am Neusiedler See, Rust, Mörbisch am See, (Sopron, Macaristan'dan sonra), St. Martin

Macaristan

Sopron, (St.Martin, Avusturya), Kőszeg, Sárvár, Keszthely, Nagykanizsa, Kadarkút, Szigetvár, Mohács.
Avusturya ve Macaristan'daki Tuna yolu güzergâhı ilk etapta işaretlenmeyecek fakat ikinci etap çalışmalarında yer alacaktır.

Hırvatistan

Osijek, Vukovar, Ilok,

Sırbistan

Fruşka Gora doğa parkı, Novi Sad, Belgrad, Smederevo, Jagodina, Niş, Pirot ve Dimitrovgrad,

Bulgaristan

Kalotina, Dragoman, Sofya, Pazarcık, Filibe, Haskovo, Svilengrad

Türkiye

Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı en Eyüp Sultan, Fatih belediyesi ve Süleymaniye camii,