Sultanlar Yolu Üzerinde Aydınlar Yetiştirmiş Bir Şehir Pınarhisar

Murat döneminde Bizanslılardan alınan şehir ve yine onlardan kalan kale yıkıntıları içinde yerleşmiş, Kanuni Sultan Süleyman'ın 1. Viyana Seferi güzergahı üzerinde yer alan ve bir çok şair, doktor ve bürokrat yetiştirmiş olan bir yerleşim yendir. Eski Yunandan beri var olduğu rivayet edilen şehir, farklı dönemlerden tarihi kalıntıları ile doğal güzelliklere de sahip olan bir kültür hazinesidir.


Şehir sınırları içinde yer alan Kaynarca Ovası ile çeltik üretiminin yapılabildiği ve eski dönemlerde en iyi pirincin üretildiği merkezlerden biri olarak tanınmıştır. İlçe sakinlerinin büyük bir kısmı tarım ve hayvancılıktan geçimlerini sağlamaktadır.


Şehir içinde ve civarında. Sultanlar Yolu'nun güzergah işaretlemeleri son dönemde yapılmış ve bu yola ilgi çekmek üzere Avrupa'dan başlayan ve Pınarhisar'dan geçen uzun yürüyüşler düzenlenmektedir.


Doğa, tarih ve tarımın hakim olduğu bu yerleşim yerimizde turizmin geliştirilmesinden ve tarımsal üretimde verimliliğin artırılması ilçenin gelişimine ivme kazandıracaktır.